Tersine Mühendislik Hizmeti Neden Gerekli?

Tersine Mühendislik Ne Demek?

Tersine Mühendislik hizmeti, günümüzün gelişen teknolojileri sayesinde üretim sanayimize oldukça önemli katkılarda bulunmaktadır.

Peki nedir bu tersine mühendislik? Vikipedia tanımına göre tersine mühendislik aşağıdaki gibi tanımlanmaktadır.

Tersine mühendislik (Reverse Engineering,RE) bir aygıtın, objenin veya sistemin; yapısının, işlevinin veya çalışmasının, çıkarımcı bir akıl yürütme analiziyle keşfedilmesi işlemidir. Makine veya mekanik alet, elektronik komponent, yazılım programı gibi) parçalarına ayrılması ve çalışma prensiplerinin detaylı şekilde analizini içerir.Tersine-mühendislik-hizmeti-ankara-ostimMakine ve imalat sanayinde tersine mühendislik genel tanımıyla lazer veya optik tarayıcılarla ilgili parçanın taranarak 3 boyutlu katı modelinin elde edilmesi işlemidir.

Yani diyelim ki siz bir parçayı üretmek istiyorsunuz.Üretmek istediğiniz parça cnc işleme tezgalarında işlenecek bir parça olabilir.

Veya bu parça çeşitli kalıplama yöntemlerini kullanarak üretebilecek bir parça da olabilir.Her ihtimalde üretici bu parçayı üretebilmek için öncelikle bu parçanın 3 boyutlu datasına ihtiyaç duyacaktır.

Tersine Mühendisliğin ne gibi faydaları var?

Tersine-mühendislik-hizmeti-ankara-ostim-4Cetvel, kumpas gibi klasik ölçüm aletleriyle ölçü alarak bu parçayı tasarlamaya çalışmak çok hassas sonuçlar verememektedir.Özellikle parça değişken forma sahip bir parça ise bu parçayı klasik yöntemlerle ölçü alarak tasarlamaya çalışmak adeta imkansız bir hale gelmektedir.

Bu noktada üreticinin imdadına tersine mühendislik yöntemi yetişmektedir.Üretici üretmek istediği parçanın bir numunesini tersine mühendislik hizmeti veren bir firmaya iletmesi durumunda aşağıdaki işlem sırasına göre parçanın 3 boyutlu datası elde edilir

 

  1. Numune 3 boyutlu tarayıcıda taranır
  2. Tarama datasına göre ilgili numunenin birebir aynısı modellenir
  3. Tamamlanan tasarım nokta bulutu datası ile karşılaştırılarak 3boyutlu modelin doğruluğundan emin olunur

Görüldüğü gibi tersine mühendislik yönetimi üretilmek istenen ancak 3 boyutlu datası mevcut olmayan parçaları üretmenin en kolay ve doğru yoludur.

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.