Cmm Ölçüm Hizmetinin Sanayimiz Açısından Önemi

Cmm-Ölçüm-Hizmeti-Ankara-Ostim-1

Cmm Ölçüm Örneği-1

Cmm Ölçüm Makinaları, ingilizce adıyla “coordinate measuring machines” belli geometrilere sahip parçaların üretim veya montaj sonrası ölçüsel doğruluklarının kontrol edilmesi amacıyla kullanılır.

Başta savunma ve otomotiv sanayi olmak üzere bu sektörlere çalışan birçok firma da kalite süreçlerini garanti altına almak amacıyla cmm ölçüm cihazlarına ihtiyaç duymaktadır.

Günümüzün hızla gelişen teknolojisi ile beraber doğru ve kaliteli üretmek en az hızlı üretmek kadar önemlidir.

Peki Cmm Ölçüm ile Kalite Kontrol Neden Bu Kadar Önemli?

Cmm cihazlarının ölçüsel kalite kontrol süreçlerinde birçok firma tarafından kullanıldığından bahsettik.Peki Cmm Ölçüm Cihazları neden bu kadar önemli? Aslında bu sorunun birden fazla yanıtı var.Ancak bizler Akıncı Makina olarak cmm ölçüm cihazlarının faydalarını birkaç
başlık altında toplamak istedik.

a. Kalite Maliyetlerinin Düşürülmesi

Yoğun bir rekabetin hakim olduğu sanayi sektöründe, giderlerin azaltılması firmaların başarısında oldukça önemli bir etkendir. Bu giderlerin en önemlilerinden biri de kalite maliyetleridir. Bu kalite maliyetleri üretim esnasında veya sevkiyattan sonra yaşanabilir ve firmalar açısından genellikle görülmeyen giderlerdir.

-Üretim Esnasındaki Kalite Maliyetleri:

Cmm Ölçüm Hizmeti-Ankara-Ostim-3 (Şasi Ölçümü)

Cmm Ölçüm Örneği (Şasi Ölçümü)

Cmm ölçüm cihazları üretim sonrasında kullanıldıkları gibi üretim esnasında da yoğun bir biçimde kullanılmaktadırlar. Üretim esnasında meydana gelen herhangi bir ölçüsel hata sonraki operasyonların da hatalı devam etmesine neden olabilir.

Bu durum için en güzel örnek otomotiv sanayisidir. Otomotiv şasesi oluşturulduktan sonra genellikle cmm ölçümüne tabi tutulur.Şasi oluşturulduktan sonra cmm ölçümü ile ölçüsel kontrolün yapılmaması şasi kısmında meydana gelen ölçüsel hatanın gözden kaçması anlamına gelir.Şasi kısmında meydana gelebilecek herhangi bir ölçüsel hata ise daha sonraki montaj operasyonlarının da hatalı devam etmesine neden olabilir. Bu hataların daha sonra düzeltilmesi zaman ve işçilik maliyetleri açısından önemli bir gider unsurudur.

-Sevkiyat Sonrası Kalite Maliyetleri:

Ürünler üretildikten sonra müşteriye sevk edilir.Eğer parçalar cmm ölçümüne tabi tutulmadılarsa ölçüsel hataların yaşanması muhtemeldir.Müşteri talep ettiği ürünün istediği ölçülerde üretildiğini fark ederse bu sevkiyatı firmaya geri gönderme ve üretici firmaya ceza ödetme hakkına sahiptir.Bahsedilen ceza ve lojistik maliyetleri de firmalar için önemli bir gider unsurudur.

 

b. Müşteri Gözündeki Kalite İmajının Korunması

Sevk edilen ürünün müşteriden geri dönmesi hiçbir firmanın arzu etmediği bir durumdur.Bu durum üretici firmaya önemli bir kalite maliyeti yaşatacağı gibi üretici firmanın ürettiği ürünleri kalite imajının da müşteriler gözünde düşmesine neden olacaktır. Bu nedenle üretilen ürünlerin cmm ölçümü veya herhangi bir uygun yöntemle mutlaka kalite kontrolünün yapılması gerekmektedir.

 

Cmm Ölçüm ve firmamızın Cmm ölçüm hizmeti ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız

 

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.